Tapety od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Możemy dostrzec je praktycznie w każdym domu. Zdobią wnętrza salonu, sypialni, a nawet łazienki. Ich nakładanie na ścianę to czasem nie lada wyzwanie, dlatego też stworzono innowacyjne tapety flizelinowe. Od zwykłych - winylowych - różnią się nie tylko tym, że są pokryte wysokiej jakości flizeliną, która jest materiałem nośnym, ale również sposobem jej montażu. Jak poprawnie kleić fototapetę flizelinową, aby zdobiła wnętrze przez wiele lat?

Niezbędne narzędzia

Pierwszym etapem do sukcesywnego tapetowania jest przygotowanie niezbędnych narzędzi. Przygotuj ołówek, miarę, nóż i poziomnicę. Przydatny będzie gumowy wałek do tapet, nożyczki oraz szeroka, metalowa szpachla. Odpowiedni klej jest podstawą długotrwałej przydatności tapety. Na rynku dostępne są odpowiednie kleje do tapet flizelinowych. Mają one odpowiednią konsystencję. W ich skład wchodzi wysokowartościowa metyloceluloza z dodatkiem sztucznych żywić. Dają się łatwo nakładać, nie pryskają i nie kapią. Aby odpowiednio wykonać klej, przygotuj wiadro oraz pędzel. Znajdź odpowiedni stół do tapetowania, miękką gąbkę i możesz zaczynać!

Odpowiednie podłoże

Kolejnym etapem będzie przygotowanie podłoża. Powinno być ono czyste i gładkie. Odpowiednio przygotowane do gruntowania. Ściany pokryte farbą klejową powinny być dokładnie zmyte, ponieważ pozostawienie choćby jednej warstwy może skutkować odbarwieniem, a nawet odklejeniem się tapety. Powłoki z farb olejnych najlepiej jest zeszlifować, natomiast z farb emulsyjnych, jeżeli są dobrze przylegające i nieuszkodzone, wystarczy zmyć. Ważne jest usunięcie starych tapet. W przypadku świeżo malowanych ścian proponuje się odczekać odpowiedni czas, aż do utwardzenia się powłoki malarskiej. Jeżeli na ścianie, którą planujemy okleić występują pęknięcia, warto wypełnić je gipsem lub gładzią szpachlową. Na końcu należy zagruntować ścianę przed nałożeniem fototapety. Można to zrobić specjalnym klejem lub preparatem przeznaczonym do tego typu zabiegów.

Klejenie

Po przygotowaniu podłoża do nakładania fototapety przychodzi najciekawszy etap - klejenie. Na początku zmierz wysokość pomieszczenia. Do otrzymanej wielkości dodaj kilka centymetrów zapasu. Przyda się to przy ewentualnych krzywiznach sufitu lub ścian. Przy układaniu tapety ze wzorem zwróć uwagę na jej przesunięcie.

Klejenie tapety flizelinowej zaczynaj od narożnika pomieszczenia od okna w głąb. Od strony okna, w odległości mniejszej od szerokości tapety o około 2 centymetry zaznacz ołówkiem pionową linię. Ułatwi to klejenie tapety w pionie. Przytnij pasy tapet na długość wysokości pomieszczenia (dodaj kilka centymetrów). Przygotuj pasy w odpowiedniej kolejności i zroluj je wzorem do środka. Za pomocą wałka rozprowadź klej tylko na ścianie, na długość jednego pasa tapety. Przyłóż tapetę do ściany i rozwiń od góry pierwszy pas fototapety. Kiedy upewnisz się, że pas znajduje się we właściwym miejscu, zacznij go wygładzać za pomocą wałka lub szczotki. Pamiętaj, żeby zawsze zaczynać od góry. Postępuj tak z każdym kolejnym pasem tapety, przykładając je jeden do drugiego krawędziami na styk.