Urządzanie własnego domu lub mieszkania to nie lada wyzwanie. Wiąże się to z wieloma trudnymi decyzjami dotyczącymi zastosowanych materiałów i wyboru konkretnych produktów. W ostatnich czasach do łask wracają tapety ścienne, które potrafią urozmaicić każde wnętrze i wzbogacić wystrój pomieszczenia. Pojawia się jednak pytanie, jaką fototapetę wybrać? Rodzajów fototapet jest wiele, a wybór zależy w głównej mierze od potrzeb i preferowanego przeznaczenia. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście ich jakość.

 

 

 

Tapety foliowe

Popularny rodzaj fototapet, w których nadruk wykonywany jest na folii samoprzylepnej. Takie rozwiązanie sprawia, że produkt jest stosunkowo tani, jednak trzeba pamiętać o tym, że taką tapetę należy przyklejać do gładkich powierzchni. Wszelkie grudki oraz wystające drobne elementy mogą sprawić, że efekty nie będą zadowalające. Dlatego też fototapety foliowe najlepiej stosować w przypadku szyb oraz mebli.

Fototapety lateksowe

Fototapeta lateksowa cechuje się lepszą jakością wykonania od wersji foliowej. Po pierwsze jest od niej grubsza, a po drugie dzięki właściwościom jej podłoża okazuje się trwalsza i bardziej odporna na nierówne powierzchnie. Jej jakość zależy oczywiście od wyboru konkretnego typu materiału oraz farby, a także samej firmy produkującej tapety. Jeżeli chcesz cieszyć się doskonałym wyglądem ściany przez wiele lat, wybierz produkty wysokiej jakości.

Fototapety winylowe

Winyl to materiał, który najbardziej kojarzy się z płytami, które przeżywają obecnie swój renesans. Jednak ma on o wiele szersze zastosowanie. Tapety winylowe są niezwykle wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia i zabrudzenia. Zastosowane podłoże sprawia, że mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu, wliczając w to kuchnię i łazienkę. Odpowiednio miękki i gruby materiał dopasuje się do fug oraz innych nierówności. Spośród różnych rodzajów fototapet jest to zatem najlepszy wybór, lecz trzeba liczyć się z większymi kosztami remontu.

Fototapety papierowe

Tapety papierowe wyróżniają się spośród opisywanych powyżej typów wyglądem oraz sposobem wykonania. Są łatwe do aplikacji, doskonale gładkie, a do tego cieńsze od tapet foliowych. W zależności od zastosowanego materiału mogą być jednak bardzo wytrzymałe i bezpieczne do użytkowania nie tylko w domu. Ponadto prezentują się bardzo żywo i realistycznie. Polecane są szczególnie do pokojów dziecięcych. Głównie ze względu na łatwość wymiany i stosunkowo niską cenę. A takie wnętrza zmienia się dość często.

Jak widać, możliwych opcji wyboru jest wiele, a wszystko zależy od planowanego budżetu oraz charakterystyki danego wnętrza. Niezależnie jednak od rodzaju fototapety flizelinowej najważniejsze jest, aby zwracać baczną uwagę na jakość wybieranych produktów. Tapeta foliowa wysokiej jakości może okazać się dużo lepszym wyborem, niż lateksowa pochodząca od słabszego producenta. Warto zwracać uwagę na gramaturę materiału i porównywać konkretne typy między sobą. Dzięki temu unikniesz złych wyborów, które mogą znacznie utrudnić pracę.