Blog wpisy
Wybieramy fototapetę do sypialni - Zobacz nasze propozycje

Sypialnia jest miejscem, w którym spędzamy niemal ⅓ naszego życia, dlatego też właściwy wystrój jej wnętrza ma wpływ na nasz nastrój - a co za tym idzie - kondycję psychiczną i fizyczną. Stare polskie przysłowie “jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” dotyczy nie tylko samego posłania ale i atmosfery pomieszczenia, w którym przebywamy.

Poprawne klejenie tapety flizelinowej.

Tapety od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Możemy dostrzec je praktycznie w każdym domu. Zdobią wnętrza salonu, sypialni, a nawet łazienki. Ich nakładanie na ścianę to czasem nie lada wyzwanie, dlatego też stworzono innowacyjne tapety flizelinowe. Od zwykłych - winylowych - różnią się nie tylko tym, że są pokryte wysokiej jakości flizeliną, która jest materiałem nośnym, ale również sposobem jej montażu. Jak poprawnie kleić fototapetę flizelinową, aby zdobiła wnętrze przez wiele lat?

Jaką wybrać fototapetę? - Rodzaje fototapet

Urządzanie własnego domu lub mieszkania to nie lada wyzwanie. Wiąże się to z wieloma trudnymi decyzjami dotyczącymi zastosowanych materiałów i wyboru konkretnych produktów. W ostatnich czasach do łask wracają tapety ścienne, które potrafią urozmaicić każde wnętrze i wzbogacić wystrój pomieszczenia. Pojawia się jednak pytanie, jaką fototapetę wybrać? Rodzajów fototapet jest wiele, a wybór zależy w głównej mierze od potrzeb i preferowanego przeznaczenia. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście ich jakość.

Jak zakładać fototapety?

Fototapety stanowią atrakcyjną formę dekoracji wielu typów wnętrz - od salonu i sypialni, przez kuchnię i łazienkę, po przestrzenie użytkowe. Nadają one aranżacji nie tylko unikatowego charakteru, ale potrafią także optycznie powiększyć pomieszczenie lub skutecznie odwrócić uwagę od jego mankamentów. Aby cieszyć się nienagannym efektem wizualnym, należy zwrócić szczególną uwagę na ich prawidłowy montaż. Jak położyć fototapetę na ścianę, aby stanowiła ona estetyczną i wieloletnią ozdobę?

Jak zakładać fototapety? 0
Jak zakładać fototapety?

Fototapety stanowią atrakcyjną formę dekoracji wielu typów wnętrz - od salonu i sypialni, przez kuchnię i łazienkę, po przestrzenie użytkowe. Nadają one aranżacji nie tylko unikatowego charakteru, ale potrafią także optycznie powiększyć pomieszczenie lub skutecznie odwrócić uwagę od jego mankamentów. Aby cieszyć się nienagannym efektem wizualnym, należy zwrócić szczególną uwagę na ich prawidłowy montaż. Jak położyć fototapetę na ścianę, aby stanowiła ona estetyczną i wieloletnią ozdobę?

 

 

 

Odpowiednie przygotowanie

Efekt wizualny, umieszczonej na ścianie fototapety, uzależniony jest od dwóch czynników: jej prawidłowego nałożenia oraz zakupu produktu, którego wysoka jakość koloru i wzoru, będzie cieszyć oko mieszkańców przez długie lata. Do jej założenia można zatrudnić ekipę fachowców lub podjąć się tego zadania na własną rękę. W drugim przypadku warto postawić na fototapety flizelinowe, które nie sprawiają większych trudności w montażu.

Zanim przystąpimy do nakładania fototapety na ścianę, bardzo istotną kwestią jest skompletowanie całego wyposażenia i przygotowanie ściany, zwłaszcza jeśli posiada ona znaczne ubytki. Warto również upewnić się, czy fototapeta została dostarczona w odpowiednim rozmiarze. Ściana powinna być czysta i sucha, jeżeli jednak pokryta jest farbą o intensywnym kolorze, należy dokładnie umyć jej powierzchnię mydłem malarskim, a w razie grubej warstwy użyć papieru ściernego. Podobnie jest w przypadku starej tapety, której pozostałości trzeba koniecznie usunąć.

Kolejnym krokiem jest pocięcie rolki wzdłuż wyznaczonych linii oraz rozłożenie jej pasów w odpowiedniej kolejności na podłodze. Następnie należy przygotować klej do tapet w kuwecie oraz w przypadku flizelinowych fototapet, rozpocząć jego nakładanie na ścianie.

Jak położyć fototapetę na ścianę?

Na tapetowanej ścianie, przy użyciu poziomicy i linijki, należy zaznaczyć (w odstępstwie 50 cm) pionowe linie, wzdłuż których zakładane będą poszczególne pasy. Po przygotowaniu fototapety i nałożeniu kleju w obszarze pierwszego pasa, trzeba odczekać, aż przestanie on być zbytnio wilgotny, co pozwala uniknąć powstania pęcherzyków. Najlepiej rozprowadzać go pędzelkiem, aby uzyskać cienką i równomierną warstwę.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, gdzie znajduje się górna część pierwszego pasa fototapety, a następnie przyłożyć go do odpowiedniego miejsca pokrytego klejem. Warto również zrolować od dołu (wzorem do środka) fragment fototapety, aby w trakcie nakładania uniknąć jego zabrudzenia. Pas powinien być rozwijany delikatnie oraz precyzyjnie przyklejony na całej długości, wzdłuż wyznaczonej wcześniej linii.

W ten sam sposób należy postępować z każdym fragmentem fototapety, używając jednocześnie odpowiedniej szczotki do wygładzenie jej powierzchni i eliminowania ewentualnych nierówności. W przypadku powstania zabrudzeń wystarczy sięgnąć po lekko zmoczoną gąbkę, która wchłonie nadmiar kleju. Przez cały czas, warto także kontrolować, czy poszczególne elementy są zgodne ze wzorem. Po zakończeniu procesu nakładania fototapety, czas przystąpić do usunięcia jej nadmiarowej długości, za pomocą ostrego nożyka.

Powyższe wskazówki dotyczą montażu tapety flizelinowej, niemniej różni go wyłącznie miejsce nakładania kleju, gdyż w tym przypadku należy rozprowadzać warstwy na obszarze ściany. Jeśli wiesz już, jak położyć fototapetę na ścianę, warto wzbogacić swoje wnętrze o tę niezwykłą dekorację.

Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium